Návod na šití rukávu u saka, blejzru
Lichotivý vzhled oděvu spočívá nejen ve výběru látky, vzoru, střihu, ale také v dobře ušitých detailech, mezi které patří i správně všitý rukáv.
U tkaných látek se nejčastěji
používá vsazovaný rukáv. Vsazovaný, jak název napovídá, je
rukáv, který vsazujeme do průramku. Problém především pro
začátečníky může spočívat v tom, že do menšího obvodu
průramku budeme vsazovat rukáv, který má větší obvod,
především v hlavici rukávu. Větší rukávová hlavice je z důvodu zaoblenosti ramene a volnosti pohybu.
Rozdíl v obvodu průramku a obvodu rukávové hlavice (od předního po zadní průramkovou značku) je dána druhem oděvu, střihu a materiálu. Obvod rukávové hlavice může být o 7-10% větší, než obvod průramku živůtku.
Všívat budeme v kruhovém tvaru, větší obvod rukávové hlavice je nutné vsadit do průramku pozvolna, plynule a bez řasení.
Vsazování rukávu například u košile, bundy, která není vypodšívkovaná najdete pod tímto odkazem: Vsazení rukávu do průramku
My si ukážeme, jak všít rukáv, kde oděv bude vypodšívkovaný.
1. Celý obvod rukávové hlavice vyztužíme vliselinem, vyztužíme také spodní rukáv po celém jeho obvodu - obr. 2. Výztuha je široká podle použitého materiálu, v tomto případě má šířku 4 cm.
Při lepení vliselinu nenapařujeme, tlak a délka přítlaku žehličky by měla být ve všech částech lepení totožná.
2. Sešijeme díly předního a spodního rukávu (ZD rukáv), šijeme do oblouku, k přesnému sešití nám slouží sešívací značky, které mohou být ve střihu zaznamenány.
Šev po rubové straně (straně šití) rozžehlíme. Rozžehlujeme tak, abychom respektovali zaoblenost rukávu - viz obr.3
3. Aby rukáv snadněji zapadl do průramku, ušijeme od průramkové značky PD po průramkovou značku ZD dvě řady stehů, šíře stehu volím je 3,5 -4 mm. Řady jsou asi 4 mm od sebe.
První řada bude těsně nad linií švu rukávové hlavice.
U obou řad ponecháme dostatečně dlouhé nitě šití. Nitě obou řad šití opatrně utahujeme a obvod rukávové hlavice se začne tvarovat do balonového tvaru, řasení bude rovnoměrné, nesmí vytvořit vrásnění, největší oblouk bude na vrcholu a okolí rukávové hlavice. Správnou délku a tvar si ověříme přiložením k průramku živůtku, rukáv by měl do průramku bez problémů zapadnout. Obr. 4.
Řasení zpevníme prošitím, které bude mezi dvěma řadami řasení. Prošijeme stehem o délce 2,5mm.
4. Z tenké vrstvy například vatelinu a kalika si podle tvaru rukávové hlavice připravíme vycpávku. Vycpávku přišijeme po obvodu rukávové hlavice - obr.5
5. Rukáv uzavřeme sešitím v podpažní části, sešíváme k dolnímu okraji rukávu, včetně dolní záložky. Obr.6
Sešitý šev rozžehlíme.
6. Živůtek máme připravený pro všití rukávu - sešité náramenice PD a ZD, sešité boční, případně princesové švy, záševky.
Připravený rukáv vsadíme do průramku PD a ZD saka. Značky na rukávu by měly sedět na značky průramku, značka středu rukávu na náramenici. Rukáv vždy špendlíme, stehujeme, šijeme po straně rukávové hlavice.
Zkontrolujeme, zda nám v líci nevznikl nežádoucí sámek nebo přehyb látky.
Pokud je vše v pořádku, začneme šít od podpažního švu. Špendlíky odstraňujeme těsně před sešitím.
7. Z tenké vrstvy vatelinu a kalika jsem si vyrobila ramenní vycpávku. Vycpávky lze zakoupit již hotové.
8. Sako, blejzr otočíme na rubovou stranu, přiložíme připravenou ramenní vycpávku tak, aby tvar vycpávky zapadl do tvaru průramku a přišitého rukávu. 0,5cm od okraje ramenního švu vycpávku po obvodu přišijeme. V ramenním švu vycpávku ručním šitím přichytíme.
9. Dolní okraj rukávu prostehujeme a po jeho obvodu přišijeme podšívku rukávu. Sešíváme rub vrchního materiálu a rub podšívky.
Přehyb podšívky v dolním okraji rukávu bude sahat asi do poloviny výšky rukávové záložky (pro volnost = aby "netáhla" musí být podšívka delší).
Podšívku přetáhneme přes rukáv.












Autor článku, fotografií a návodu: Renata Vespalcová